Thursday, April 7, 2011

RPH MINGGU 14


 

Tarikh / Hari

Isnin (4.4.11)

Mata pelajaran

Pengajian Am 1

Masa

9.45 – 10.20 dan 10.50 – 11.30

Catatan

Cuti Rehat Khas - Pelajar 6AK3 dan 6AK4 diberi tugas mencatat berita semasa


 

Tarikh / Hari

Selasa (29.4.2011)

Masa

7.05 – 8.15 dan 11.30 – 12.40

Mata pelajaran

Pengajian Am 2

Tingkatan

6AK4 dan 6AK3

Jumlah Pelajar

23 orang dan 36 orang

Tajuk

Bab 12. Dasar Luar dan Kerjasama Serantau

Subtajuk

c. Isu membabitkan dasar luar – Apartied, Antartika, Palestine, PBB, Komanwel

Objektif

1. Menyatakan 7 faktor penentu dasar luar.

2. Mengalurkan kronologi perkembangan dasar luar

3. Menyatakan bentuk penglibatan / pendirian negara terhadap isu luar

Aktiviti

a. Penerangan 'powerpoint'

b. Soal jawab

BBM

LCD dan Laptop

Nilai

Kerjasama

Catatan dan Refleksi

Pelajar nampaknya kurang memahami dasar luar kerana kurang pembacaan berita luar negara. Guru meminta pelajar banyak mencatat berita dunia semasa pembentangan berita.


 

Tarikh / Hari

Selasa (5.4.2011)

Masa

10.55 – 11.30

Mata pelajaran

Pengajian Am 2

Tingkatan

6AK4

Jumlah Pelajar

23 orang

Tajuk

Pemahaman (Program NILAM)

Objektif

i.Pelajar dapat menyatakan faedah membaca kepada rakyat.

ii.Pelajar dapat menghuraikan halangan-halangan dalam melaksanakan program NILAM.

Langkah-langkah

i. Set Induksi – guru menayangkan satu berita KOSMO menyatakan rakyat Malaysia kurang membaca dan meminta respon pelajar mengenainya

ii. Langkah 1 – Guru memberi masa 10 minit untuk pelajar menjawab latihan

iii. Langkah 2 – Guru berbincang dengan pelajar akan jawapan latihan.

iv. Langkah 3 - Guru membuat rumusan dan meminta pelajar menjawab latihan 2 sebgai aktiviti susulan di rumah.

Aktiviti

i.Menjawab Latihan

ii.Perbincangan jawapan

BBM

Bahan edaran (fotostat)

LCD

Nilai

Kerajinan

Catatan dan Refleksi

Dicerap Cikgu Rige. Jawapan pelajar agak baik dan sedikit penambah baikan daripada guru. Guru memberi aktiviti susulan dan akan dibincangkan hari Jumaat.


 

Tarikh / Hari

Rabu (6.4.11)

Masa

7.05 – 8.15

Mata pelajaran

Pengajian Am 1

Tingkatan

6AK4

Jumlah Pelajar

23 orang

Tajuk Am

8. Isu-isu Kepenggunaan

Tajuk Khas

a.Hak-hak Pengguna

b. Hak-hak Peniaga

c. KK – FOMCA, Skim Jualan Langsung

Objektif

i. Pelajar dapat menyatakan 3 – 4 hak pengguna.

ii. Pelajar dapat menyatakan 2- 3 hak peniaga.

iii. Pelajar dapat peranan FOMCA.

Aktiviti

a. Penerangan 'powerpoint'

b. Soal jawab

BBM

LCD dan Laptop

Nilai

Bertanggungjawab

Refleksi

Pembentangan pada mulanya agak hambar kerana kurang bahan menarik/ilustrasi. Namun kajian kes skim jualan langsung agak menarik dengan bukti kukuh disertakan.


 

Tarikh / Hari

Rabu (6.4.11)

Masa

9.45 –10.50

Mata pelajaran

Pengajian Am 1

Tingkatan

6AK3

Jumlah Pelajar

36 orang

Tajuk Am

Pembentangan 1. Seni dan Budaya

Tajuk Khas

a.Kebaikan / kepentingan seni dan budaya

b.Kekurangan / keburukan seni dan budaya

c.Kajian kes – Budaya Songsang

Objektif

1.Menyatakan sekurang-kurangkan lima kepentingan / kebaikan seni dan budaya

2.Menyatakan sekurang-kurangnya empat kekurangan / keburukan seni dan budaya

Aktiviti

a. Penerangan 'powerpoint'

b. Soal jawab

BBM

LCD dan Laptop

Refleksi

Pelajar yang membentang berjaya membuat pembentangan yang baik dengan pelbagai budaya songsang dibentangkan iaitu Budaya Homoseksual, Black Metak, JIT, Muzik Alternatif.


 

Tarikh / Hari

Khamis (7.4.11)

Masa

7.05 – 8.15

Mata pelajaran

Pengajian Am 1

Tingkatan

6AK3

Jumlah Pelajar

36 orang

Tajuk Am

Pembentangan 2. Teknologi Maklumat Komunikasi (TMK/ICT)

Tajuk Khas

a.Kelebihan / kenaikan ICT

b.Kekurangan / keburukan ICT

c.Kajian Kes – MSC

Objektif

a.Menyatakan sekurang-kurangnya lima kelebihan ICT.

b.Menyatakan sekurang-kurangnya empat kekurangan ICT.

Aktiviti

a. Penerangan 'powerpoint'

b. Soal jawab

BBM

LCD dan Laptop

Refleksi

Pembentangan agak menarik dan nyata menambah pengetahuan pelajar mengenai ICT. Cuma contoh spesifik setiap bidang kebaikan dan keburukan perlu dicari tambahan dan harus dimuatkan dalam penaipan Words


 

Tarikh / Hari

Khamis (7.4.2011)

Masa

7.05 – 8.15

Mata pelajaran

Pengajian Am 2

Tingkatan

6AK4

Jumlah Pelajar

23 orang

Tajuk

Pemahaman

Subtajuk

1. Makanan Organik

2. Pengklonan

Objektif

1. Pelajar dapat menyatakan dua kesan positif dan dua kesan negatif akibat pengklonan

2. Pelajar dapat menyatakan dua kelebihan makanan organik.

Aktiviti

i. Perbincangan

ii. Menjawab latihan

BBM

Bahan fotostat (Lembaran Praktis)

Refleksi

Sebahagian besar jawapan pelajar masih lemah dan perlu penambaikan daripada guru (contoh kurang spesifik dan ke arah laras sains )


 

Tarikh / Hari

Jumaat (8.4.2011)

Masa

8.15 – 9.25

Mata pelajaran

Pengajian Am 1

Tingkatan

6AK3

Jumlah Pelajar

36 orang

Tajuk Am

3. Keganasan

Subtajuk

i. Keganasan Individu

ii. Keganasan Keluarga

iii. Keganasan Kumpulan/kelompok (etnik)

iv. Keganasan Antarabangsa

Objektif

i. Pelajar dapat menyatakan 3 – 4 punca keganasan.

ii. Pelajar dapat menyatakan 2- 3 kesan keganasan.

iii. Pelajar dapat menyatakan 2 – 3 langkah menangani keganasan

Aktiviti

a. Penerangan 'powerpoint'

b. Soal jawab

BBM

LCD dan Laptop

Refleksi

Pembentangan menarik dengan isu-isu terkini. Namun beberapa fakta penting perlu diingati pelajar spt Tragedi 11.9.2000 dan nama-nama tempat kes keganasan seperti buli yang sering diketengahkan di akhbar


 

Tarikh / Hari

Jumaat (8.4.2010)

Masa

9.40 – 10.40

Mata pelajaran

Pengajian Am 2

Tingkatan

6AK4

Jumlah Pelajar

23 orang

Tajuk

Bab 12. Dasar Luar dan Kerjasama Serantau

Subtajuk

d. ASEAN

e. Isu-isu sekitar ASEAN – Kemboja, Spratly, EAEC

Objektif

1. Menyatakan peranan ASEAN dalam bidang politik, sosial dan ekonomi.

2. Menyatakan isu-isu dan kerjasama peringkat ASEAN.

Aktiviti

a. Penerangan 'powerpoint'

b. Soal jawab

BBM

LCD dan Laptop

Refleksi

Pelajar diminta membuat kerja susulan – dalam bentuk peta minda/ carta tentang ASEAN.


 

No comments:

Post a Comment